BİZDEN HABERLER

Coverport, Shrink-wrap Tekne Kapatma Sistemlerini Türkiye’ye Sunuyor
Coverport, Shrink-wrap Tekne Kapatma Sistemlerini Türkiye’ye Sunuyor

13 Haziran 2012 | HABERLER
32. Sayı (Mayıs-Haziran 2012)

İrem SEZER

 

 

 

Coverport, hangar sıkıntısı çekilen durumlarda tekneye özel hangar oluşturulmasını sağlayan ya da kışlama veya nakliye gibi durumlarda tekneyi tamamen sararak toz-kir ve hava şartlarından koruyan Shrink-wrap tekne kapatma sistemlerini, Türkiye pazarına sunuyor…

Coverport, hangar sıkıntısı çekilen durumlarda tekneye özel hangar oluşturulmasını sağlayan ya da kışlama veya nakliye gibi durumlarda tekneyi tamamen sararak toz-kir ve hava şartlarından koruyan Shrink-wrap tekne kapatma sistemlerini, Türkiye pazarına sunuyor…

Düşük yoğunluklu polietilen film Shrink-wrap, yüksek miktarda UV koruyucusu içeren, su geçirmeyen bir kaplama malzemesi. En önemli özelliği ısıtıldığı zaman yaklaşık yüzde 30 oranına kadar küçülmesi. Özel ısı tabancasıyla ısıtılan malzeme, küçülerek kapladığı alanı bir eldiven gibi sarıyor.

Shrink-wrap’ın satışı ve uygulaması konusunda Türkiye’ye hizmet veren Coverport firmasından İrem Sezer, ürünün yat sektöründeki kullanım alanlarını şu sözlerle anlatıyor: “Refit projelerinde marinalarda ya da tersanelerde hangar sıkıntısı çekilen durumlarda Shrink-wrap’la tekneye özel hangar oluşturabiliyoruz. Teknenin etrafına kurulan iskeleyi Shrink-wrap’la örtüp kapalı bir çalışma alanı oluşturuyoruz. Bu alan tekneyi tozdan, kirden ya da hava koşullarından koruduğu gibi, yaz-kış boya yapılabilmesi için gerekli olan belirli ısı düzeyini yakalamamıza da yardımcı oluyor.”

“Bir diğer kullanım alanı ise nakliye ya da kışlama gibi durumlarda teknelerin kaplanması. Bu durumda da teknenin yüzeyi kaplanıp malzeme ısıtılarak tekne sarılıyor. Ancak malzeme tekneye yapışmıyor ve yüzeye herhangi bir zarar vermiyor. Yine herhangi bir yedek parça veya benzeri bir ürünün nakliyesi veya stoklanması gibi durumlarda da bu parçalar kaplanabiliyor böylece hava koşullarından ve çevresel kirlenmelerden korunmuş oluyor.”

Tekne karaya çekilmeden çalışma yapılmasına olanak sağlıyor

“Son yaptığımız uygulamalardan biri de denizdeki bir tekneyi küçük bir bakım çalışması için hazırlamak oldu. Tekne denizdeyken tiklerinde bir çalışma yapılacaktı, sahibi karaya çekmek istemedi. Biz de tekne denizdeyken üzerine Shrink-wrap’la çatı yaptık. Böylece diğer teknelere zarar vermeden ve hava koşullarından etkilenmeden çalışmayı yaptılar.”

Shrink-wrap’ın kullanım sonrasında sökümünün de çok basit olduğunu söyleyen İrem Sezer, “Tekrar kullanılabilen bir ürün olmadığı için yırtılarak sökülebiliyor. Birkaç farklı rengi var. Daha soğuk bölgelerde koyu renkleri de tercih ediliyor ama Türkiye gibi sıcak yerlerde daha çok beyaz rengi kullanılıyor. Şeffafı da var ama sıcak günlerde içeride sera etkisi yarattığı için içerisinde çalışmak mümkün olmuyor. Bu nedenle biz genellikle beyaz rengi kullanıyoruz. Beyaz renk kullanıldığında içerde günışığı da tam olarak algılandığından boya ve benzeri uygulamalarda da avantaj oluyor. Farklı kalınlık ve boyutlarda olan filmin istenildiği takdirde alev geciktirici özellikte olanları da var.” şeklinde konuşuyor.

Megayatlara kadar kullanılabiliyor

Shrink-wrap’ın en genişi 15 metre eninde rulolar halinde sunulduğunu belirten Sezer, şöyle devam ediyor: “Özel yapıştırma bantlarıyla veya ısıtılarak birbirine eklenebildiği için büyük alanları da kaplayabiliyoruz. Bu sayede megayatlara kadar kullanılabiliyor.”

Proje boyunca dayanıyor

“Shrink-wrap’ın birçok avantajı var. Örneğin, tekneye boyanın atılabilmesi için belli bir sıcaklık aralığına ihtiyacınız var. Özellikle kış aylarında bu sıcaklık ayarını tutturmanıza yardımcı oluyor. Çok dayanıklı bir ürün, bir kere kuruyorsunuz ve proje boyunca dayanıyor, birkaç kere değiştirmeniz gerekmiyor. Basınçlı suyla yıkanabilir, boya işleri için rakipsiz temizlikte bir çalışma alanı sağlar. İstenen her boy ürün, yapı kaplanabilir. Shrink-wrap, naylon veya branda gibi hareket etmez, saklama ve nakliye sırasında sürtünerek boyaya, vernikli alanlara zarar vermez.  Yırtılma, delinme gibi durumlarda veya örneğin tekneye makine girmesi için sizin bir delik açmanız gerekirse, bu delikleri kolayca yamayla kapatabiliyorsunuz. Aynı zamanda meraklı gözleri yapılan işten uzak tutar.”

“Yat sanayiinin dışında da aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabiliyor. Örneğin inşaat sektöründe iskelelerin üzerini kapatma amaçlı kullanılıyor ya da aklınıza gelebilecek her türlü makine ve teçhizatın stoklanması ve nakliyesi sırasında kullanılabiliyor.”

“Coverport olarak bizim asıl işimiz uygulama, aynı zamanda ürün satışı da yapıyoruz. Senede 1-2 defa uygulama yapılacaksa, firmaların kendilerinin yapmasını önermiyoruz. Çünkü uygulaması bilgi, tecrübe ve çeşitli ekipmanlar gerektiriyor. Örneğin ısı tabancası olmadan uygulama yapamazsınız. Ve tek seferlik bir uygulama için ısı tabancası almak çok pahalıya mal olacaktır. Kalabalık bir ekibimiz var ve bu bize büyük işleri kısa sürede tamamlayabilme avantajı sağlıyor.”

“Tekneyi nakliye ya da kışlama amaçlı kaplıyorsanız, lumbuz vb. yerlere gelen kısımlara hava geçişi sağlayan özel parçalar ekliyoruz. Tekne içinde de nem alıcılar kullanıyoruz. İstenildiğinde giriş-çıkış yapılabilmesi için fermuarlı kapı da takabiliyoruz.”

“Biz Shrink-wrap’ı asıl alanı boya olan diğer firmamızın işlerinde kullanıyorduk. Sonra Türkiye’ye bu ürünle hizmet vermeye karar verdik ve Coverport’u kurduk. Coverport yaklaşık 1,5 yıldır faaliyette. Geçtiğimiz yıl katıldığımız Pendik Boat Show fuarında kendimizi sektöre daha iyi tanıttık. Birçok önemli tersanenin yanı sıra Pendik Marina, Didim Marina ve Göcek’te marinalarda uygulamalar yaptık.”

“Şimdilik bir bayi sistemi oluşturamadık ama özellikle güney bölgelerde yerleşik bir firmaya bayilik vermek gibi bir düşüncemiz var.”

Coverport, iskele sistemleri kiralama ve kurulumu da yapıyor

“Coverport olarak Shrink-wrap satışı ve uygulamaları dışında, sektöre bir de iskele sistemleri kiralama ve kurulumu konularında hizmet veriyoruz. Tekne için inşaat iskeleleri kullandığınızda teknenin her yerine ulaşma şansınız olmuyor. Bizim sektöre kiralama hizmeti verdiğimiz iskele sistemleri ise flanşlı, kamalı sistemler. Dolayısıyla iskeleye gerekli girinti-çıkıntılar yapılarak teknenin her yerine ulaşmanız sağlanıyor. Ayrıca derme çatma iskelelerle kıyaslanmayacak kadar güvenli sistemler. Zaten mümkünse Shrink-wrap uygulamalarımızı da böyle düzgün iskele sistemleri üzerine uygulamayı tercih ediyoruz.”berlerimizden buradan haberdar olabilirsiniz..